Go to Top

Yapı Malzeme Dergisi Ekim 2017 Sayısı Röportajımız

Firma yöneticilerimizden sayın Çağrı Baydemir’in Yapı Malzeme Dergisi Ekim 2017 sayısında yayınlanan röportajını aşağıda okuyabilirsiniz. Derginin tamamını buradan okuyabilirsiniz. 

“Kalitesiyle imrendiren binalar yapmak için çıktık yola”

“Bir senedir insansız hava araçları yani drone sektörüne yatınm yapmaktayız. Droneların geleceğin teknolojisine ışık tutacağına inanıyor ve prekast sektöründe nasıl kullanılabileceği ile ilgili araştırmalarımızı yapıyoruz. ”

2000 yılında kurulan ve faaliyetlerine başlayan Mutasyon Yapı Tasarım, 2013 yılında üretim ve yönetim olarak İstanbul’a taşınarak uyguladığı projelerle etrafında fark oluşturan detaylar, Ar-Ge’ye verdiği önemle kendini geliştiren bir yapıyla faaliyetlerine devam etmekte. “Kaliteli iş yapmak her zaman çok iş yapmak anlamına gelmez. İşimizi günümüz teknoloji şartlarının en iyi haline getirir ve profesyonel uygulama kadromuzla, verdiğimiz eğitimlerle, müşteri memnuniyetini en üst düzeyde tutarak işimizi tamamlarız.” İfadeleriyle çalışma prensiplerini özetleyen Mutasyon Yapı Tasarım Yönetim Kurulu Başkanı Çağrı Baydemir ile keyifli bir söyleşi düzenledik.

Kısaca firmanızdan ve kendinizden bahseder misiniz?

2000 yılından beri Antalya’da yapıların network ve işleyişleri, ayrıca şirketlerin CRM otomasyon program sistemleri alanında faaliyet göstermekte olan firmamız 2013 yılından itibaren prekast cephe yapı elemanları ve butik yüksek değerli projelerle istanbul’da faaliyet göstermeye başlamıştır. Yaptığımız işte önce yüksek kaliteli malzeme ve müşteri memnuniyeti odaklı çalışmamız kısa sürede müşterilerimizin bize güven duymasını sağlamıştır. Uzun yıllarda bu politikamızdan vazgeçmeden markamızı yüksek noktalara taşımak için çalışacağız.

Ürün gruplarınız hakkında bilgi verir misiniz? Hangi sektörlere hizmet vermektesiniz?

Projelere özel ve seri üretim olarak (GRC) cephe panel kaplamaları üretimi bizim şirket olarak en önem verdiğimiz iş kollarımızdan biri, inşaat teknolojisinin ileriye taşıyacak bir cephe kaplama sistemi olan prekast panel sistemler, betona şekil vererek sınırsız desen ve boyutlarıyla mimarların işini kolaylaştıran, tasarımcıların sınırlarını aşmasını sağlayan bir yöntem, bu sistem dünyanın bir çok ülkesinde sürekli kendini geliştirerek uygulanmakta, Ülkemizde ve dünya da yaptığımız projelerle bu sektörü ülke adına temsil etmekteyiz. İzolasyon grubumuz nanojel, poliüretan esaslı beton içine enjekte edilen poliüretan izolasyon sistemimiz, metrolarda, suyun kesilemediği bodrum katlarında çözüm sunan Hollanda’dan ithal knowhow uygulama sistemimizdir. Suyun yapıyla ilişkisini kesmenin en uzun ömürlü ve garantili yöntemidir. Bu sistemi 2011 yılından beri Türkiye genelinde rakipsiz uygulamaktayız. Teknolojiye yatırım yapan ve sürekli kendini geliştirme çabasında olan firmamız ayrıca Türkiye Drone Ligi’nin sahibidir. Drone teknolojisinin ileride taşımacılıkta ciddi şekilde kullanılacağına inancımız bizi bu alanda yatırım yapmaya karar vermemizi sağladı. İlk aşamada insanları bu teknolojiyle tanıştırmak, eğitimlerini vermek, gençlerin ilgisini çekmek amaçlı projemiz olumlu geri dönüşlerle adımlarla ilerlemektedir.

Yeni pazar arayışlarınız hangi yönde gelişiyor?

Orta doğu, Arap yarımadası, Azerbaycan ve Türkmenistan’da yaptığımız referanslarımız yeni işlerimizin de önünü açmakta, amacımız Avrupa’da kaliteli projelere imza atmak. Nanojel izolasyon sistemimizi Sırbistan ve Almanya’da uygulama ekiplerimiz ve projelerimiz var. Prekast cephe sistemlerinin nakliye maliyetlerinden dolayı Türkiye’den göndererek rekabet edilemiyor. Hazır duvar cephe sistemimiz için ileriki yıllarda Hollanda’da üretim için faaliyetlerimiz olacaktır.

AR-GE ve inovasyon çalışmalarında önceliğinizi hangi konulara göre belirliyorsunuz?

AR-GE çalışmalanmızda öncelikli olarak ortaya çıkacak zamana ve dış etkenlere dayanıklılığı bizim için ön plandadır. Her yaptığımız projede önceliğimiz uzun ömürlü oluşudur. Dış cephe prekast yapı elemanlannda da, nanojel izolasyon sistemimizde de uzun yıllar boyunca sorunsuz, sağlam, temiz ve bozulmamış görmek isteriz. Bu yüzden en çok yatırımı bu yönde yapmaktayız.

Özellikle prekast cephe sektöründe iyi tasarım ve detay çözümleri yani malzemeyi iyi kullanmak en dikkat edilmesi gereken noktadır. Ne kadar uzun ömürlü sağlıklı malzeme kullanırsak kullanalım, kötü uygulamalarla işler basitleşebiliyor. Bu yüzden tüm tasarımcılarımız birbirini kontrol eden bir zincir halinde çalışarak hatasız işler yapabiliyoruz.

Yeni proje/yatırımlarınız olacak mı?

Bir senedir insansız hava araçları yani drone sektörüne yatırım yapmaktayız. Droneların geleceğin teknolojisine ışık tutacağına inanıyor ve prekast sektöründe nasıl kullanılabileceği ile ilgili araştırmalarımızı yapıyoruz.

Son olarak eklemek istedikleriniz!

Prekast dış cephe kaplamaları 2010 yılından itibaren inşaat ve dış cephe kaplama sektöründe oldukça popülerleşmeye başladı. Birçok merdiven altı firma ortaya çıktı. Müşterilerimizden aldığımız geri bildirimlere göre bu firmalar prekast sektöründe çok düşük fiyatlara kalitesiz, güvenilir olmayan işler yapmakta ve çoğu zaman da verdikleri sözü tutamayarak işleri yarım bırakıp gitmektedir. Binalannın dış cephesini prekast kaplatmak isteyen müşterilerimize tavsiyemiz, prekast işini firmaya vermeden önce, daha önce firmanın tamamladığı (varsa devam eden şantiyeleri) binaları araştırıp gezmeleri, malzeme ve işçilik kalitesini yerinde incelemeleri ve firmanın üretim merkezi veya fabrikasını bir fiil gezmeleridir.

 

 

Yapı Malzeme Dergisi Ekim 2017 SayısıYapı Malzeme Dergisi Ekim 2017 Sayısı

, ,