Go to Top

Prekast panel derz boşluğu ne kadar olmalıdır?

Prekast panel derz boşluğu, prekast dış cephe projenizin ömrü ve görünüşü açısından büyük önem taşımaktadır. Prekast panellerinizin bağlantı noktalarının ve metal destek elemanlarının korozyona karşı korunması gerekir. Standart uygulamalarda, paneller mümkün oldukça yakın konumlandırılır, daha sonra arada kalan boşluklar derz dolgu malzemesi ile doldurulur.

Ancak projenizi tasarlayan mimarın farklı bir bakış açısı, görsel planı olması durumunda paneller arasında açıklık olabilir. Bu durumda, bağlantı noktaları ve metal destek elemanları için ek önlemler almanız gerekir.

Prekast panel derz boşluğu düşük miktarda olduğunda, dış cephenizin kusursuz görünmesini sağlayacaktır. Boşlukların az olması;

  • Projeyi tasarlayan mimarın deneyimine,
  • Prekast panel üreten fabrika çalışanlarının deneyimine,
  • Prekast cephe montaj çalışanlarının deneyimine,
  • Kullanılan malzemelerin kalitesine bağlıdır.

Prekast paneller arasında derz dolgu malzemesinin en iyi şekilde uygulanabilmesi için, derz genişliği 10 mm’den büyük, 35 mm’den küçük olmalıdır. DIN 18 540 standardında tablo 3’te belirtilen beton elemanlar için standart tasarım boyutları şu şekildedir;

Beton Elemanlar İçin Standart Tasarım Boyutları

Derz Uzunluğu2 m2-3,5 m3,5-5 m5-6,5 m6,5-8 m
Tasarlanan Derz Genişliği15 mm20 mm25 mm30 mm35 mm
En Az Derz Genişliği10 mm15 mm20 mm25 mm30 mm
Derz Derinliği8 mm10 mm12 mm15 mm15 mm

Prekast Panel Derz Boşluğu

Prekast panel derz boşluğu, genelde 10mm ±2mm olarak ayarlanmalıdır. Ancak prekast panel dönüşlerinde ve simetrik olmayan bazı bina tasarımlarında yerine göre 5mm veya 15-20 mm olabilmektedir. Bu açıklığın sabit miktarlarda tutulması, projeyi çizen mimarın deneyimi ve montaj ustasının işçiliğiyle doğru orantılıdır.

Gerek deprem sırasında malzemelerin hareket ederek birbirlerine çarpmalarının önlenmesi gerekse silikon çekilecek açıklığın sabit tutulabilmesi gibi sebeplerden dolayı, prekast panel derz boşluğu sabit tutulmaya çalışılmalıdır. 

Prekast panel derz boşluğu, bu iş için özel olarak üretilmiş silikon malzeme ile doldurulmalıdır. Konu ile ilgili Prekast Cephede Derz Dolgu Malzemesi Seçimi başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz. 

, , , , ,