Go to Top

Prekast montajı nasıl yapılır?

Prekast montajı nasıl yapılır?

Binalarımızın dış cephesini kaplatmak için seçtiğimiz prekast diğer adıyla fiber takviyeli beton malzemesi, son yıllarda gittikçe inşaat firmaları ve müteahhitler tarafından daha da tercih edilir bir hale gelmiştir. Prekast cephedeki önemli detaylardan bir tanesi de prekast montajı konusudur. Prekast malzemelerin montajı ne kadar düzgün yapılırsa, bina o kadar düzgün ve kusursuz görünür.

Çelik Karkas Sistemi

GRC (glassfiber reinforced concrete) da denilen malzemenin montajında, öncelikle malzemenin içerisine yerleştirilen karkas sistemi hayati önem arzetmektedir. Montajda yapılacak ufak bir dikkatsizlik, malzemenin hem yerinden çıkmasına sebebiyet verebileceği gibi, hem de yamuk ve kötü bir görüntü vermesine yol açabilir.

Her projeye göre değişiklik gösterebilen aynı veya farklı ölçülerdeki galvanizli profillerden üretilen çelik karkas sistemi, projeye ve binaya uygun şekilde üretilip prekast malzemenin içine oturtulur. Prekast malzeme üzerine petler atılarak, karkasın prekast panellerin içine sabitlemesi yapılır. Prekast montajı sırasında ve sonrasında prekast malzemenin ilk olarak karkasa tutunduğu noktalar bu petlerdir.

Çelik Ankraj Sistemi

Prekast montajında çoğunluklu olarak çelik ankraj sistemleri kullanılır. Genelde L şeklinde olan bu çelik ankrajlar, binanın kirişlerine, özel dubeller ile sabitlenerek prekast malzemenin binaya sağlam ve sallanmayacak şekilde montajlanmasını sağlar. Ayrıca ankrajların üzerinde bulunan vida boşlukları ile prekast paneller sağa ve sola, öne ve geri, yukarı ve aşağı yönlerde oynayabilecek şekilde hareket edebilir ve prekast montajı sırasında 3 boyutlu olarak yerleştirilmelerine olanak verir.

Prekast montajı nasıl yapılır? | Mutasyon® Prekast

Halfen Kanalları

Cam elyaf takviyeli beton malzemelerin montajında dikkat edilecek bir diğer önemli husus da, halfen kanalları denilen malzemeler ile ankrajların birleşimidir. Özellikle halfen kanallarının prekast montajı ile sabitlendiği noktalarda, özellikle paslanmaz halfen kanallarının kullanılması çok önemlidir. Halfen kanallarının ankraja bağlantısında, halfen kanalları için özel olarak üretilmiş T cıvatalar kullanılır. Bu cıvataların halfen kanalının tırtıklı iç yüzeyine tam oturan yine tırtıklı yüzeyi bulunur ve bu da prekast malzemenin daha da sabitlenmesini sağlar.

Prekast montajı konusunda göz önünde bulundurulacak bir diğer faktör de montaj uygulaması yapan ekibin kalitesi, tecrübesi ve bilgisidir. İşini bilen ve yaptığı işe hakim bir montaj ustasının tamamladığı projeler ile tecrübesiz ekiplerin yaptığı binalar arasındaki fark çok rahat belli olabilir.

, , , , ,