Go to Top

Prekast fiyatları neye göre belirlenir?

Prekast Fiyatları Neye Göre Belirlenir

Yeni bir yapı projeniz var ve dış cephe kaplama sistemi olarak da günümüzün en popüler cephe kaplama sistemlerinden biri olan prekast yaptırtmak istiyorsunuz. Metraj ve fiyat teklifi çalışması için birçok prekast firmasıyla prekast fiyatları konusunda iletişime geçtiniz ve size geri dönüşler oldu. Gelen tekliflere baktınız ama bir firmanın 100bin tl verdiği bir işe, başka bir firma 50bin tl vermiş, bir firmanın 1000 metrekare çıkarttığı metrajı başka firma 1500 metrekare bulmuş. Siz de doğal olarak kafanız karışmış halde hangi firmanın teklifini değerlendireceğinizi bilemez bir durumda kararsız kalmış olabilirsiniz.

Prekast fiyatlarını etkileyen faktörler

Prekast cephe fiyatlarının bu kadar değişken olmasını sağlayan ana faktörleri şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Metraj
  • Tasarım
  • Proje bazlı giderler
  • Malzeme ve işçilik
  • Güvenilir ve kaliteli hizmet

Şimdi bu maddeleri biraz açarak detaylı inceleyelim.

METRAJ

Prekast cephe fiyatlandırması yaparken firmaların en önem verdikleri konunun başında projenin metrajı gelmektedir. Düşük metrajlı işlerde fiyatlar yüksek olur çünkü maliyeti daha yüksektir. Bu konuyla ilgili daha fazla bilgi almak isterseniz  Prekast metrajı hesabı nasıl yapılır? isimli yazımızı okumanızı öneririz.

TASARIM

Yapılan tasarım, prekast fiyatları konusunda oldukça büyük öneme sahiptir. Bol süslü dekoratif tasarımlar, güneş kırıcılar, özel tasarım söve ve silmeler, kalıp için harcanan emek ve süreyi arttıracağından dolaylı olarak kalıp maliyetini arttırmaktadır. Bu yüzden daha düz ve sade tasarımlar, daha düşük maliyetle üretilmektedir.

PROJE BAZLI GİDERLER

Proje bazlı giderler, bir prekast projesinde maliyeti etkileyen en önemli faktörlerdir. Çünkü 100 metrekare iş ile 1000 metrekare iş arasında projeye bağlı değişken giderler bulunur. Örneğin, montajda kullanılacak vincin şantiyeye götürülmesi, şantiyede kurulması, çatıya ray sistemi kurulması gibi ya da projenin kalıplandırılması, projenin çizilmesi gibi giderler bulunmaktadır. Ayrıca nakliye ve prekast montaj ücretleri de mesafe ve metrekare göz önüne alarak yapıldığından projeye göre değişiklik gösterebilmekte ve doğrudan fiyat üzerinde etkili olabilmektedir.

MALZEME VE İŞÇİLİK

Kaliteli malzeme kullanmayan, karışım miktarını doğru ayarlamadan üretim yapan ve kalitesiz bitmiş ürüne sebebiyet veren birçok merdiven altı prekast cephe firması mevcuttur. Bu tarz firmalardan aldığınız fiyat teklifleri kaliteli prekast firmaları tarafından aldığınız tekliflere göre büyük fiyat farklılıkları gösterebilir. Size tavsiyemiz bu tarz firmalardan teklif aldıktan sonra, tamamlamış olduğu projeleri yerinde görüp, malzeme kalitesini yakından inceleyip ona göre karar vermenizdir.

GÜVENİLİR VE KALİTELİ HİZMET

Hizmet aldığınız firmanın güvenilir ve kaliteli bir hizmet vermesi, verdiğiniz paranın tam anlamıyla hakkını vermesi sanıyoruz ki herkes gibi sizin için de çok önemlidir. Proje aşamasından montaj aşamasına kadar, her türlü durumda ulaşabileceğiniz, prekast cephe kaplama sürecinde oluşabilecek sorunlara anında müdahale edip gerekli önlemleri alan, sizi her aşamada detaylı bilgilendiren, iş güvenliği konusunda gerekli önlemleri alan ve bu konuya hassasiyet gösteren firmalarla çalıştığınızda, teklifler arasında prekast fiyatları farkını daha iyi anlayabilirsiniz.

Birbirinden farklı dış cephe kaplama çeşitleri ve prekast ile arasındaki farklar hakkında bilgi almak isterseniz, Dış Cephe Kaplama Çeşitleri başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

, , , , ,