Go to Top

Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği ve dış cephe kaplama

Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği 3 Temmuz 2017 Pazartesi günü itibarıyla yürürlüğe girdi. İtirazlar sonucu ertelenen yönetmelik, Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki’nin yönetmeliğin hiçbir şekilde ertelenmeyeceğini söylemesi, hem mahalle ortamında yaşayanlar hem de inşaat sektörü tarafından olumlu açıdan karşılandı. Yeni çıkan Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği ile 2 Kasım 1985 tarihinde yayımlanan “Planlı Alanlar Tip İmar Yönetmeliği” 1 Ekim’de yürürlükten kalkacak.

Yeni, Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği’ne göre Madde 40’ın 11 numaralı bendine göre;

Belediyeler meclis kararıyla mahallenin ve çevrenin özelliklerine göre yapılar arasında uyum sağlamak, güzel bir görünüm elde etmek amacı ile dış cephe boya ve kaplamaları ile çatının malzemesini ve rengini tayin etmeye yetkilidir. Bu yetki, bu Yönetmeliğin yürürlüğe girmesinden önce yapılmış olan yapılar için de kullanılabilir.

Yeni yönetmeliği yazımızın sonunda verdiğimiz bağlantıdan inceleyebilirsiniz.

Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği ile şehircilik ilkelerini temel alan ve planlama bütünlüğü sağlayan çözüm gelmiştir. Binaları koruma ve yenileme amacı güderek, şehircilik ilkelerini önemseyen bir yaklaşımla yerleşim tasarım kararları alınması sağlanmıştır. Kulübeden kentsel boyuta kadar, tüm kullanım alanlarının fiziksel olarak oluşturulmasını sağlayan yapı inşası ve mekan tasarımı işlemi olan mimarlık, imar süreçlerine daha nitelikli olarak kazandırılmıştır. Mimarların mesleki alanda sahip oldukları, bilgi, beceri ve uzmanlıklarını şehirlerde kullanma imkanı verilmiştir. Gelişen mimari tasarım, özgünlük ve ileri yapı malzemeleri üretim tekniklerine ve yapı malzeme teknolojisini kullanma imkanı sağlamıştır.

Artık mahalleler kendi kültürünü, kentin niteliklerini yansıtabilecek. Bu karar, dış cephe kaplamasında ucuz malzeme ile insanları mağdur eden yap-sat müteahhitleri de kötü etkilemiş olabilir. Metrekare değeri yüksek caddelerde, ucuz cephe kaplama malzemelerinin kullanımını önleyecek. Belediyeler artık, kentlerin ana caddelerinde özel tasarımlar uygulayabilecek. Şehirlerin en değerli caddelerinde, tarihi binaların yakınında artık ucuz ve kalitesiz pleksi, alüminyum, fibercement, alçı, poliüretan malzemelerden yapılan dış cepheleri çok daha az göreceğiz. 

Yeni Tip İmar Yönetmeliği ile belediyeler, binaların ve çatılarının ne renkte olması gerektiğini belirleyebilecek. Şehrin renklerini yansıtan renklerden, binalar üzerinde çeşitli desenler oluşturabilecek. Mahalle renklendirme açısından en iyi uygulayıcılarından biri de Antalya Büyükşehir Belediyesi, Yener Ulusoy bulvarı ve Güllük caddesinde çok güzel çalışmalar yapmışlar. Umarız her şehir bu kalitede güzelleştirilir.

Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği

Yener Ulusoy Bulvarı – Antalya (Eski Hali)

Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği

Yener Ulusoy Bulvarı – Antalya (Yeni Hali)

Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği

Yener Ulusoy Bulvarı – Antalya (Yeni Hali)

Dosyalar

  • Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği – İndir
, , ,