Go to Top

Patlamaya dayanıklı dış cephe kaplaması: Prekast

Kamu binalarında patlamaya dayanıklı dış cephe kaplaması: Prekast

Globalleşen dünyada terör olayları her ülkenin kabusu olmaya başladı. Artık bir ülkede meydana gelen olay, kelebek etkisini doğrular şekilde dünyanın diğer ucunda bir süre sonra hissedilmekte. Teröristlerin en çok başvurduğu saldırı şekillerinden biri de patlayıcı madde kullanımıdır. İnsanların en çok ziyaret ettiği kamu binalarında patlama için özel önlemler alınması gerekmektedir. Saldırının etkisini, patlayıcı içerisindeki maddeler dışında, patlamadan dolayı ortaya çıkan şok dalgaları ve ortaya çıkan hasarla şarapnel etkisi oluşturan çevredeki nesneler oluşturuyor. Kamu binaları belirli statik yüklere göre, yüksek emniyet katsayılarıyla  inşa ediliyorlar ancak çoğu zaman tercih edilen dış cephe malzemeleri, saldırılarda en zayıf halkayı oluşturuyor. Bu yüzden kamu binalarında mutlaka patlamaya dayanıklı dış cephe kaplama malzemesi kullanılması gerektiğini düşünüyoruz.

Kamu binalarında cam dış cephe kaplamaları, alüminyum dış cephe kaplamaları, plastik dış cephe kaplamaları tercih edilmemesi gerekir. Bu yapı malzemeleri, bina yakınında patlama olması durumunda parçalara ayrılarak şarapnel etkisi yaratmaktadır. Ufak bir basınçta bile kırılan, patlayan, çatlayan yapı malzemeleri patlayıcıdan sonra olabilecek en tehlikeli etkendir. 

Cam Dış Cephe Kaplamaları

Binaların yakınında oluşan patlamalar sonucu, meydana gelen yaralanmaların %80-%90 kadarını kırılan camların parçaları oluşturmaktadır. Cam yapıları, terör eylemlerinden korumak, imkansız gibidir. Özellikle korunması gereken kamu binalarında, cam miktarı düşük tutulmalıdır. Tasarım için cam kullanılmamalı, aydınlatma ve havalandırma için en az miktarda cam kullanılmalıdır.

Patlamaya dayanıklı dış cephe kaplaması

Alüminyum Dış Cephe Kaplamaları Neden Kullanılmamalı

Alüminyum yapı malzemeleri, ince metalik yapısı sebebiyle patlama basıncıyla bile yerinden çıkabilmekte ve keskin yüzeyleri ve kopan parçaları ile şarapnel etkisi oluşturabilmektedir. 

Patlamaya dayanıklı dış cephe kaplaması

Fibercement Dış Cephe Kaplamaları Neden Kullanılmamalı

Ufak bir güç ile küçük parçalara ayrılabilen yapı malzemelerinin kullanımını önermemekteyiz. Dış cephede düşük maliyet oluşturabilmek için çimento ve lif katkısıyla oluşturulan bu yapı malzemesi çok ince olduğundan darbelere karşı dayanım gösterememektedir.

Doğal Taş Dış Cephe Kaplamaları Neden Kullanılmamalı

Doğal taş dış cephe kaplamaları maliyeti düşürmek için 2-3 mm kalınlıklarda kullanılmaktadır. Her ne kadar doğal taşlar yoğunluğu, sertliği bakımından patlamaya dayanıklı dış cephe kaplaması olarak kullanılabilir gözüse de ince tabakalar halinde kullanılmaları uygun değildir. Bu kalınlıklarda malzemeler ancak cephe süsü olabilmekte, çarpmalara karşı dayanımı olmamaktadır.

Prekast Dış Cephe Malzemelerinin Patlama Dayanımı

Patlamaya dayanıklı dış cephe kaplaması olarak kullanılabilecek prekast dış cephe kaplamalarında, taşıyıcı sistemi kurgulayacak daha fazla seçenek, daha fazla malzeme bulunmaktadır. Kullanılan Halfen sistemi sayesinde hareket ederek yükü dağıtır. Prekast kaplamalar, dayanım açısından en sağlam yapı malzemesidir. Zarar görmesi durumunda her zaman birebir aynı malzemeden üretim yapılabilmektedir. Ayrıca prekast yapı malzemesi, yüzeyine çarpan malzemelere yüksek dayanıklı olduğundan, arkasındaki duvarın yıkılmasına, parçalanmasına izin vermemektedir. Projede dış cepheye eğim verilmesi durumunda, patlama dalgasının eğri bir yüzeye çarpması sonucu etkileyen yükte azalma olmaktadır. Ayrıca prekast malzemesinin içinde bulunan cam elyafı sayesinde, darbelere karşı oldukça dayanıklı olup, küçük parçalara ayrılmamakta ve şarapnel etkisine sebebiyet vermemektedir. 

Kamu binalarında prekast kaplamaları sadece dış cephede değil, özellikle taşıyıcı kolon kaplaması olarak da öneriyoruz. Binalara yönelik terör saldırılarının ana amacı binayı yıkmak olduğundan, ilk hedef binanın taşıyıcı kolonları olmaktadır. Özellikle, çoğu saldırının tespit edildiği ilk katlarda kolon koruma önlemleri alınması gerekmektedir.

 

 

, , , ,