Go to Top

Fırtına dayanımı açısından dış cephe kaplama malzemeleri (18.07.2017 Afeti)

Geçen hafta İstanbul sel felaketi ile mücadele etti. Maddi ve manevi çok sayıda kaybın sonunda, ortaya çıkan tabloda böyle bir felakete hazırlıklı olmadığımız görüldü. Hazırlıklı olmamamız sadece altyapı ve binalar açısından değil, bilinç, davranış, tepki olarak da hazırlıklı değildik. Sel afetinden geriye, su birikintilerinde bir yerlere gitmeye çalışan insanlar, araçlar aklımızda kaldı. Ancak, asıl darbeyi alan binalarımızda da çok sayıda hasar oluştu. Fırtına dayanımı düşük olan binalar, sahiplerine maddi kayıplara neden oldu. Çok sayıda binanın dış cephesi söküldü, darbe aldı. Hatta bazı yapılardan fırlayan dış cephe malzemeleri insanların yaralanmalarına neden oldu.

fırtına dayanımı

Havalarda uçuşan alüminyum cephe malzemeleri, un ufak olmuş strafor, fibercement malzemeler hemen her mahallede karşımıza çıktı. Bu yapılara şimdi ne olacak. Vinç çağırılacak, zarar gören yapı malzemeleri sökülecek. Yerine yenisi montajlanacak. En az bir kaç günlük vinç kiralama ve neredeyse tüm cephenin tekrar değiştirilmesi, belkide tüm cepheye tekrar iskele kurulması işlemleri yapılacak.

Fırtına dayanımı olmayan, alüminyum, fibercement, strafor vb. kalitesiz yapı malzemeleri tercih edenlere tavsiyemiz, dış cephenizde dolu yağmuru sonucu açılan deliklere yama yaptırın.

Yeni bina yapacak müteahhitler, kentsel dönüşüm ile arsasını veren ev sahipleri, evini, apartmanını yenilecekler;
Ucuz olsun, güzel gözüksün diye yapılan dış cephe kaplamalarında deprem dayanımı, fırtına dayanımı, dolu dayanımı hesaplamalarını yaptırmalarını tavsiye ediyoruz. Sonradan bina zarar gördüğünde ilk sizin kapınız çalınacak.