Go to Top

Dış cephe kaplama çeşitleri nelerdir?

Dış cephe kaplama çeşitleri

Çoğu kişinin sadece mantolama olarak algıladığı, ancak bundan çok daha farklı şekillerde yapılan ayrıca kendi içinde mantolamayı da içeren dış cephe kaplama çeşitleri  bu haftaki yazımızın konusunu oluşturuyor.

Dış Cephe Mantolama

Dış cephe kaplama çeşitleri dendiğinde ilk akla gelen yöntem, mantolama yöntemidir. Bunun sebebi ise, uygulanmasının az maliyetli olması ve hemen heryerde kullanıldığı için en iyi bilinen yöntem olmasıdır. Binanın hem içinden, hem dışından hem de her iki kısımdan uygulanabilecek şekilde 3 farklı yöntemle yapılabilir.

5627 Sayılı Enerji Verimliliği Kanunu ve bu kanuna bağlı olarak çıkartılan Binalarda Enerji Performansı yönetmeliğine göre yeni yapılacak binalarda 1 Ocak 2011 tarihinden tarihinden itibaren yalıtım standartlarına uyulması gerekliliği şart koşulmuştur. Ayrıca bu tarihten önce yapılmış olan eski binalarda da 2 Mayıs 2017 tarihine kadar Enerji Kimlik Belgesi alma zorunluluğu getirilmiştir.

Silikon Dış Cephe Kaplama

Galvanizli çelik malzemeden üretilmiş ankraj sistemi ile binaya sabitlenen, cam taşıyabilecek profillere ve özel bağlantı elemanlarına sahip yatay profil içeren bir dış cephe kaplama çeşididir. Binalara elegant ve zengin bir görünüm verdiğinden genelde iş yeri amaçlı binaların dış cephe kaplama yöntemi olarak tercih edilmektedir. Diğer cephe kaplama sistemleri ile birlikte uyumludur.

Alüminyum Kompozit Dış Cephe Kaplama

Alüminyum kompozit dış cephe kaplama sistemi, yanyana gelen düz alüminyum kompozit plakalardan oluşan ve alüminyum veya galvanizli çelik ankrajlar aracılığıyla döşemeye bağlanır.

Alüminyum cephe kaplama yöntemi, hafif ve ince bir yapıdadır. Binalara, yalıtım açısından düzgün bir ısı ve ses yalıtımı uygulanabilir bir yöntemdir. Farklı renklerde ve görünüşlerde üretilebildiğinden binalara görsel olarak farklılık katmaktadır.

Doğal Taş Kaplama Cephe

Adından da anlaşılabildiği gibi cephelere doğan taş görünümü veren, sağlam, dış etkenlere dayanıklı bir dış cephe kaplama yöntemidir. Dış cephe kaplama çeşitleri açısından dekoratif yönü ağır basan bu yöntemde, kendine has taş rengi bulunan bisküvit tuğlalar kullanılmakta ve binaların görünüm açısından zenginleşmesi ve çevre düzenini sağlamak amacıyla kullanabilmektedir.

Ahşap Dış Cephe Kaplama

Doğal bir malzeme olan ahşaptan üretildiği için, binaya çok doğal bir görüntü verir. Hafiftir ve binaya fazla yük getirmez. Düzgün yalıtım yapıldığında gayet tercih edilebilecek bir dış cephe kaplama yöntemidir. Ancak ahşapın yanıcı özelliğinin yüksek olması sebebiyle her ne kadar göze hoş görünse de dış cephede tercih edilme oranı düşüktür.

Prekast Dış Cephe Kaplama

15-20mm kalınlığında üretilen ve içerisinde beyaz çimento, silis kumu, su, cam elyaf ve polimer karışımı bulunan, sağlam, dayanıklı, hafif ve dekoratif özellikleri en yüksek dış cephe kaplama çeşididir. Püskürtme yöntemiyle uygulandığı için, ahşap, polyester veya benzeri kalıp sistemleriyle üretilmiş kalıplarda, en ufak detaya kadar şekillendirilebilme özelliğine sahiptir.

Bizce dış cephe kaplama çeşitleri arasında en iyisi olduğunu düşündüğümüz prekast dış cephe kaplama yöntemi, ısı yalıtımlı prekast cephe panel sistemi ile üretidiğinden, kendinden izolasyonlu olarak üretildiğinden, yapılarda ayrıca mantolama için ek bir bütçe ayrılmasına gerek bırakmaz. Ayrıca 13-15cm’lik panel kalınlığı sebebiyle, iç taraftan ayrıca bir duvar örmenizi de gereksiz kılar. Yani hem metrekare bakımından, hem de izolasyon bakımından kar edersiniz.

A1 sınıfı yanmaz malzemeden üretilen prekast cephe elemanları kabuk panel şeklinde de üretilebilir. Bu özelliği sebebiyle, kaba inşaat sırasında duvar örülmüş veya duıvar örülmesi zorunlu kılınmış bütün yapılarda prekast söve, prekast silme vb. şekillerde yapıya uygulanabilir durumdadır.

Prekast cephenin avantajları hakkında yazdığımız yazımızı okuyarak prekastın avantajları ile ilgili daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

 

, , , , , , , , ,