Go to Top

Prekast cephede derz dolgu malzemesi seçimi

Prekast cephe kaplamasında derz dolgu malzemesi seçimi

Günümüzün popüler dış cephe kaplama sistemi olan prekast cephe kaplama sisteminde, dikkat edilmesi gereken en önemli kısımlardan bir tanesi, prekast montajı sonrası prekast açıklıklarının kapatılmasında kullanılacak derz dolgu malzemesi seçimidir. Bu yazımızda, derz dolgu uygulamasında doğru malzeme seçiminin önemine değindik.

Prekast dış cephe projelerinde, prekast boşluklarını kapatmak için, uygun derz dolgu malzemesi deneyimli ustalar tarafından uygulanması gerekir. Aksi durumlarda, yatırım yaptığınız prekast malzemeniz rüzgar, yağmur ve kar gibi dış ortam faktörlerine açık hale gelecektir.

Nasıl bir ders dolgu malzemesi seçilmeli?

Prekast projelerinde dış ortama uygun, inşaat için özel üretilen derz dolgu malzemesi kullanılması gerekmektedir. Prekast cepheye uygun olmayan herhangi bir ürün kullanıldığında silikon çatlayarak, kısa sürede işlevsiz hale gelebilmektedir. Bu da cephede oldukça çirkin bir görüntüye sebebiyet verecektir.

Dolgu malzemesi uygulandıktan sonra, taş gibi sertleşmemeli, %25 kadar esneyebilmeli ve yırtılma dayanımı yüksek olmalıdır. Esneyebilmesi ve yırtılma dayanımının yüksek olması sayesinde deprem, fırtına gibi etkenlerde mevcut konumunu ve durumunu koruyabilmektedir.

Derz dolgu malzemesi seçerken dikkat edilmesi gereken bir başka kriter ise derzleri dolduracak materyalin kabarcıksız kürlenmesi gerekliliğidir. Kabarcık oluşması durumunda, oluşan boşluklara sıvı girebilir, dolgu malzemesinin ömrünü etkileyebilir.

Prekast cephe elemanlarının birleştirilmesinde kullanılan dolgu malzemesinin kullanım ömrünün dolmamış olması gerekmektedir. Prekast dış cephe sözleşmesi yaptığınız firma size, en kaliteli dolgu malzemesini kullanacağını taahhüt etse de, sizin kullanılan ürünleri takip etmeniz, sözleşmede belirtmeniz yararınıza olacaktır.

Prekast cephe elemanları arasına uygulanacak derz dolgu malzemesinin  uygun renk tonlarında seçilmesi gerekmektedir. Uygun olmayan renkler uygulandığında, prekast panelleriniz ayrı ayrıymış gibi görülmesine neden olacaktır.

Hatalı silikon kullanımı

Derz dolgu malzemesi standartları

Son olarak dikkat edilmesi gereken bir husus da kullanılacak derz dolgu malzemesinin, ilgili standartlara göre üretilmiş olması gerekliliğidir. Standartlara uymayan malzeme kullandığınız durumlarda yukarıda saydığımız birçok olumsuz durumla karşılaşmanız oldukça olasıdır. Hazırladığımız aşağıdaki tabloda, inşaat sektöründe ve dış cephe kaplama amacıyla kullanılan dolgu malzemelerinde bulunması gereken standart özellikleri tablo olarak görebilirsiniz.

StandartAçıklama
ISO 11600:2002Bina inşaatı - Derz malzemeleri - Sızdırmazlık malzemeleri için sınıflandırma ve gerekli şartlar
EN 15651-1:2012Derz sızdırmazlık malzemeleri - Binalar ve yaya yollarındaki derzlerde, yapısal olmayan kullanım için – Bölüm 1: Binaların dış cephe elemanlarında kullanılan derz sızdırmazlık malzemeleri
TS EN ISO 11600/A1Bina inşaatı - Derz malzemeleri - Sızdırmazlık malzemeleri için sınıflandırma ve gerekli şartlar
TS EN ISO 11600:2003/A1Bina inşaatı - Derz malzemeleri - Sızdırmazlık malzemeleri için sınıflandırma ve gerekli şartlar
TS EN 15651-1Yapısal olmayan binalarda ve yaya kaldırımlarının derzlerinde kullanılan sızdırmazlık malzemeleri- Bölüm 1: Dış Cephe Kaplama Elemanları için sızdırmazlık malzemeleri

Önerilen derz dolgu malzemesi teknik özellikleri

Kimyasal YapıTek bileşenli, nem ile kürlenen poliüretan
Yoğunluk~ 1.33 kg/l
Kabuklaşma Süresi~60 dakika (+23°C / %50 r.h.)
Kür Hızı~ 1 mm / 24 saat (+23°C / %50 r.h)
Hareket Kapasitesi%25
Derz EbatlarıEn az genişlik = 10 mm / En fazla genişlik = 35 mm
Sarkma0 mm, çok iyi
Servis SıcaklığıEn az -40°C, en fazla +70°C
Yırtılma Dayanımı~ 6 N/mm2 (+23°C / %50 r.h.)
Shore A Sertliği~ 25, 28 gün sonra (+23°C / %50 r.h.)
Elastisite Modülü~0.4 N/mm2, %100 uzamada (+23°C / %50 r.h.)
Kopma Uzama~ %700 (+23°C / %50 r.h.)
Elastik Geri Dönüş> %70 (+23°C / %50 r.h.)

 

 

 

, , , ,