Go to Top

Çimento kalitesini sahada ekipmansız öğrenme yöntemleri

Çimento kalitesini sahada ekipmansız öğrenme yöntemleri

Prekast malzemesinin en önemli hammaddesi olan beyaz çimentonun kalitesi, bitmiş ürün kalitesini önemli ölçüde etkilemektedir. Bu yüzden bu yazımızda bahsedeceğimiz yöntemleri kullanarak kullanılan çimentonun kalitesini gözlemleyebilir ve gerekli tedbirleri alabilirsiniz. İnşaat sektöründe, kullanılan malzemeleri her zaman laboratuvar ortamında test etmek mümkün olmuyor. Şantiye ortamında ön gözlem yaparak malzeme durumunu anlamak gerekiyor. Çimento söz konusu olduğunda, gerekli ekipmanlar olmadan da bazı özelliklerine bakarak, kalitesini anlayabiliriz.

Her ne kadar standartlara uygun malzeme kullansakta, belirli şartlar sağlanamadığında malzeme kondisyonunda düşüşler olabilmektedir. Sahada kolay yapılan testleri çalışanlarımız üretim sırasında çimento durumunu kontrol etmede, satın alma ekibimiz teslim alma sırasında uygulamaktadır.

Kullandığımız malzemelerin özelliklerini ne kadar iyi bilirsek, üretimimizin o kadar kaliteli olacağına inanıyoruz. Bu açıdan çalışanlarımıza, düzenli aralıklarla bu konumuza benzer eğitimler veriyoruz.

Sahada ekipmansız çimento kalitesi öğrenme

Paket üzerindeki tarih kontrolü
Biz fabrikamızda çimentoyu silomuzdan kullanıyoruz. Ancak bazı durumlarda, ar-ge çalışmaları, test üretimleri vb. paket çimento kullanıldığı da olmaktadır.  Paket kullanıldığı durumlarda mutlaka üzerindeki tarih kontrol edilmelidir. Yaşına göre kuvveti düşebilmektedir.

Renk testi
Renk dağılımı üniform (her yerinde aynı) olmalıdır. Rengi kalsiyum, kil, yanma oranı hakkında bilgi verebilmektedir.

Yuvarlama testi
Parmaklarınızın arasına bir miktar çimento alın, parmaklarınız arasında yuvarlayın. Yuvarlama sırasında pürüzsüz his vermelidir. Pürüzlenme varsa, niteliği bozulmaya başlamıştır.

El sokma testi
Elinizi paketine soktuğunuzda serin his vermelidir. Bu his, çimentonun sıvı almadığını gösterir.

Yüzme testi
Az miktar çimentoyu su üzerine döküldüğünde, suya batmalıdır, su üzerinde yüzmemelidir.

Koklama testi
Az miktada elinize alın ve koklayın. Bol miktarda ezilmiş kil ve silt içerdiğinden, topraksı kokusu olmalıdır.
Not: Güvenlik Bilgi Formu’na bakmadan bu yöntemi uygulamanızı önermiyoruz. Sağlığınız açısından sakıncalı olabilir.

Topaklanma kontrolü
Paketini açtığınızda, içerisinde topaklanmış kısımlar olmamalıdır.

Şekil testi
100 gr çimento ile katı macun oluşturun.  Köşeleri olan metal üzerine parmağınızla sıkıştırarak, bir parça koyun.  Daha sonra metal parçayı su üzerine bırakın. Saatler sonra bile bıraktığınız parçada değişiklik olmamalıdır. Bu çimentonun hidrolik bağlayıcı özelliğinin göstergesidir.

Çok basit akılda kalıcı 8 madde sayesinde kalite ve verimlilikte artış sağlayabiliyoruz. Çalışanlarımızın bir anlık farkındalığı, boşa giden hammadde, zaman ve daha bir çok yönden zararı önleyebiliyor.

Prekast fiyatları hakkında detaylı bilgi almak için Prekast fiyatları neye göre belirlenir? başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

, , , ,